REGULAMIN PORZĄDKOWY OBEJMUJĄCY ZASADY POBYTU DZIECKA
W ŻŁOBKU SAMORZĄDOWYM NR 17 W KIELCACH
§ 1
- Żłobek prowadzi działalność przez cały rok od poniedziałku do piątku, z wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy oraz przerwy wakacyjnej (lipiec/sierpień).
- Żłobek pracuje w godzinach od 600 do 1700.
- Administracja żłobka pracuje w godzinach od 700 do 1500.
- Żłobek świadczy opiekę w wymiarze do 10 godzin dziennie w stosunku do każdego dziecka,
w szczególnie uzasadnionych przypadkach wymiar opieki w żłobku może na wniosek rodzica /opiekuna zostać wydłużony za dodatkową opłatą w godzinach pracy żłobka. - Do żłobka przyjmowane są dzieci zdrowe.
- W dniu przyjęcia dziecka do żłobka po raz pierwszy rodzic/opiekun prawny przedkłada
w żłobku w formie oświadczenia lub zaświadczenia dane o stanie zdrowia dziecka, stosowanej diecie oraz o braku przeciwwskazań do pobytu dziecka w grupie żłobkowej. - Przyjęcia dzieci do żłobka odbywają się od godz. 600 do 830, a odbieranie od 1500 do 1700
(możliwość ustalenia godziny odbioru ). - Matki karmiące piersią mogą nakarmić dziecko w wyznaczonym miejscu.
§ 2
- Opieka nad dziećmi sprawowana jest w grupach w zbliżonym wieku rozwojowym.
- Każda grupa posiada ramowy plan dnia i plan pracy opiekuńczo-wychowawczo-edukacyjny, z którym można zapoznać się u opiekuna grupy i dyrektora żłobka.
- Informacje o rozwoju dziecka czy warunkach i sposobie pracy z dzieckiem rodzic/ opiekun prawny może uzyskać od opiekuna z grupy, starszej położnej, dyrektora żłobka.
- Ze względu na bezpieczeństwo nie dopuszcza się zakładania dzieciom biżuterii.
Rodzic/opiekun prawny zapewnia od dnia przyjścia dziecka do żłobka:
ubranie na zmianę, jednorazowe pieluchy według potrzeby, podpisaną piżamkę, obuwie na zmianę na gumowym spodzie.
Zapewnione dziecku ubranka i obuwie powinny:
ułatwiać samodzielne rozbieranie się i ubieranie; umożliwiać swobodne ruchy; być takie, których dziecko nie będzie obawiało się ubrudzić podczas zabawy i posiłku; zapewniać bezpieczeństwo dziecku (dotyczy zwłaszcza obuwia).
Placówka nie odpowiada za rzeczy pozostawione w szatni żłobka oraz za zabawki przyniesione przez dziecko z domu.
§ 3
- Żłobek zapewnia prawidłowe żywienie, zgodnie z wymaganiami dla danej grupy wiekowej wynikającymi z aktualnych norm żywienia dla populacji polskiej, opracowanych przez Instytut Żywności i Żywienia im. prof. dra. med. Aleksandra Szczygła w Warszawie.
- Pełen zakres posiłków w żłobku obejmuje:
- śniadanie, II śniadanie, obiad (zupa + II danie), podwieczorek.
- W żywieniu uwzględniane są diety, po przedstawieniu przez rodzica/opiekuna prawnego
w formie oświadczenia lub zaświadczenia informacji od lekarza specjalisty o jednostce chorobowej
i stosowanej diecie z wykazem nietolerowanych produktów. - Na tablicy informacyjnej w żłobku wywieszany jest dekadowy i codzienny jadłospis dla dzieci.
§ 4
- Rodzic/opiekun prawny dziecka ma obowiązek przekazania danych (nr telefonu i adresu kontaktowego) do opiekuna grupy oraz ich aktualizowaniu w przypadku zmian.
- W razie wystąpienia u dziecka gorączki bądź innych objawów chorobowych po zawiadomieniu przez dyrektora/opiekuna grupy, rodzic/opiekun prawny jest zobowiązany niezwłocznie odebrać dziecko.
- Ubezpieczenie dzieci od następstw nieszczęśliwych wypadków jest dobrowolne i leży w gestii Rodziców/Opiekunów prawnych.
- Personel żłobka nie podaje dzieciom przebywającym w żłobku żadnych leków.
- W razie zagrożenia zdrowia lub życia dziecka dyrektor żłobka lub upoważniony pracownik wzywa pogotowie ratunkowe i bezzwłocznie zawiadamia rodzica/opiekuna prawnego.
§ 5
- Rodzic/opiekun prawny powinien powiadomić żłobek o każdej chorobie dziecka, a w szczególności o chorobie zakaźnej.
- Nieobecność dziecka w żłobku winna być zgłoszona przez rodzica/opiekuna prawnego.
- Informacja o nieobecności dziecka powinna zostać przekazana najpóźniej w pierwszym dniu tej nieobecności do godz. 830 telefonicznie lub mailowo.
§ 6
- Po odbiór dziecka może zgłosić się rodzic/opiekun prawny lub inna osoba pełnoletnia upoważniona przez niego na piśmie legitymująca się dowodem osobistym.
- Rodzic/opiekun prawny może w każdej chwili zmienić lub odwołać upoważnienie.
- Ograniczenie kontaktu jednego z rodziców z dzieckiem bądź niewydawanie dziecka rodzicowi, żłobek może realizować wyłącznie na podstawie prawomocnego orzeczenia sądowego.
- Dziecko nie może być wydane rodzicowi/opiekunowi prawnemu bądź upoważnionej osobie będącej pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających.
- W przypadku nieodebrania dziecka ze żłobka przez rodzica/opiekuna prawnego lub inną osobę przez niego upoważnioną do godziny 1700 i niemożności skontaktowania się z rodzicem/opiekunem prawnym, dyrektor żłobka powiadamia komisariat policji.
§ 7
Opłaty za pobyt dziecka w żłobku oraz maksymalną opłatę za wyżywienie określa Uchwała Nr V/114/2024 Rady Miasta Kielce z dnia 29 sierpnia 2024 r., zmieniona Uchwałą Nr XV/273/2025 Rady Miasta Kielce
z dnia 13 lutego 2025 r., dotyczącą ustalenia opłaty za pobyt w żłobku oraz maksymalnej opłaty za wyżywienie.
- Ustala się następujące terminy płatności:
- Opłatę za wyżywienie dziecka wnosi się z góry do 15 dnia każdego miesiąca.
- Opłatę za pobyt dziecka wnosi się do ostatniego dnia każdego miesiąca.
- Opłaty, o których mowa w ppkt a) i b) dokonuje się przelewem na rachunek bankowy żłobka
ING BANK ŚLĄSKI 41 1050 1461 1000 0023 5555 9895 - Rodzic/opiekun prawny dziecka ubiegający się o świadczenie „Aktywnie w Żłobku” zgodnie z Uchwałą
Nr XV/273/2025 Rady Miasta Kielce z dnia 13 lutego 2025 r. zmieniającą uchwałę w sprawie ustalenia opłaty za pobyt w żłobku oraz maksymalnej opłaty za wyżywienie może złożyć do Dyrektora żłobka wniosek
o odroczenie terminu płatności za pobyt dziecka w żłobku wraz z potwierdzeniem złożenia wniosku do ZUS. - W przypadku, kiedy rodzic/ opiekun prawny dziecka nie ubiega się o dofinansowanie z ZUS w postaci świadczenia „Aktywnie w Żłobku” jak również nie złoży Wniosku o odroczenie terminu płatności za pobyt dziecka w żłobku do Dyrektora placówki, zobowiązany jest do uiszczenia opłaty zgodnie z pkt 2 b.
- Wcześniejsze odebranie dziecka ze żłobka nie wpływa na wysokość opłaty za pobyt dziecka w żłobku i opłaty za wyżywienie za dany dzień.
- Rodzicom/opiekunom prawnym dziecka przysługuje do wykorzystania w następnym w miesiącu kalendarzowym wartość stawek żywieniowych niewykorzystanych z tytułu absencji dziecka w żłobku
w danym miesiącu. Kwota niewykorzystana za żywienie pomniejsza opłatę w miesiącu następnym. - W przypadku nieuiszczenia w terminie opłat za żłobek będą naliczane ustawowe odsetki za zwłokę.
- Zwrotu nadpłaty za żłobek dokonuje się do końca danego miesiąca na rachunek bankowy rodzica/opiekuna prawnego.
§ 8
- Odmowa przyjęcia dziecka do żłobka może nastąpić m.in. w sytuacjach:
- niewniesienia opłaty za pobyt i żywienie dziecka w żłobku przez rodzica/opiekuna prawnego,
- stwierdzenia objawów wskazujących na stan chorobowy dziecka,
- Skreślenie z listy dzieci objętych opieką następuje w przypadku:
- nieuiszczenia opłat za pobyt i żywienie dziecka w żłobku za jeden miesiąc. Po tym terminie rozpoczyna się procedurę windykacyjną w celu odzyskania należności,
- niezgłoszenia się nowo przyjętego dziecka do żłobka w ciągu 3 dni od ustalonego terminu
i braku informacji od rodzica/opiekuna prawnego, - nieusprawiedliwionej nieobecności dłuższej niż 14 dni
- rezygnacji rodzica/opiekuna prawnego złożonej w formie pisemnej do Dyrektora żłobka
§ 9
Wszelkie uwagi, wnioski, propozycje w zakresie opieki, pielęgnacji, wychowania i edukacji dziecka rodzic/opiekun zgłasza Dyrektorowi żłobka.
………………………………………
Imię i nazwisko dziecka
Przyjmuję do wiadomości i zobowiązuję się do przestrzegania Regulaminu porządkowego obejmującego zasady pobytu dziecka w Żłobku Samorządowym Nr 17 w Kielcach.
…………………………………………………
data i podpis rodziców/opiekunów prawnych